breaking news New

O čemu treba da vodite računa kada parkirate automobil?

Čovek na parkiralištu

Parkiranje, posebno u većim gradovima, danas je prava noćna mora velikom broju vozača, naročito kada se zaputite u sam centar grada ili posećujete prenaseljene delove grada.

Međutim, jednom i kada se pronađe parking mesto, ne mora da znači da je ono idealna lokacija na kojoj ćete ostaviti vozilo i osećati se bezbedno. 

Postavite sebi pitanja poput toga da li je u pitanju obeleženo parking mesto, da li je dovoljno bezbedno za vaše vozilo i da li je vaše vozilo osigurano, kao i da li je moguće izvesti parkiranje na pravilan način tako da vozilo ne ugrožava promet saobraćaja i druga parkirana vozila.

U nastavku vam pomažemo da dođete do odgovora na sva tri pitanja.

Da li je parking mesto bezbedno i da li je vaš automobil kasko osiguran?

Nije svako slobodno parking mesto idealno parking mesto, naročito kada se radi o neobeleženim delovima izvan parking zona. 

Pre nego što svoj automobil parkirate, razmislite o tome da li ga neki spoljni faktori mogu ugroziti, kao na primer da li je neposredno pored vozila nestabilan zid koji samo što se nije srušio ili isto tako debela grana velikog drveta koja uz malo jači vetar može da ošteti vaš automobil.

Ovo su svakako stvari o kojima morate voditi računa, ali nekada nije moguće predvideti sve okolnosti, niti utvrditi krivca za nezgodu i naplatu štete.

Bilo da je u pitanju pad drveta na auto, šteta nastala kao posledica pada ili udara drugih predmeta na vozilo, štete nastale zbog oluje, poplava ili odrona zemljišta, u svakom od ovih i mnogo drugih slučajeva, rešenje može biti kasko osiguranje. Naravno, pod uslovom da ste ga ranije uplatili. 

Vozači nikada ne mogu imati potpuno poverenje kada je u pitanju parkiranje vozila, a ovde se posebno misli na parkiranje izvan zaštićenih garaža, odnosno na otvorenom prostoru.

Uz kasko osiguranje, svakako ćete birati svoje parking mesto u skladu sa time koliko je bezbedno, ali ćete isto tako uvek biti mirni znajući da i ukoliko dođe do štete usled nepredviđenih okolnosti, troškovi na vašem vozilu će biti pokriveni. Uz redovno održavanje vozila, kasko vam pomaže da smanjite dugoročne troškove!

Gde se u Beogradu nalaze parking zone i kako sistem naplate funkcioniše?

U Beogradu, kao i u drugim većim gradovima, postoji sistem zonske naplate parkiranja, a upravo smo Beograd uzeli kao primer zbog veličine grada i kompleksnosti ovog pitanja na datoj lokaciji.

Beograd ima pet zona parkiranja (ljubičasta/A, crvena, žuta, zelena i plava). Zone se razlikuju po vremenskom ograničenju parkiranja, ceni i periodima naplate:

  • Ljubičasta zona (A): Maksimalno parkiranje 30 minuta, cena 100 dinara.
  • Crvena zona: Do 60 minuta parkiranja, cena 60 dinara.
  • Žuta zona: Do 120 minuta parkiranja, cena 53 dinara po satu.
  • Zelena zona: Do 180 minuta parkiranja, cena 45 dinara po satu.
  • Plava zona: Neograničeno vreme parkiranja, cena 35 dinara po satu ili 720 dinara za ceo dan.

Period naplate je radnim danima od 7h do 21h, subotom do 14h, dok je nedeljom parkiranje besplatno.

Plaćanje parkinga moguće je na više načina, uključujući SMS poruke, mobilne aplikacije, parking kartice ili parkomate. Ukoliko se parking ne plati ili se prekorači dozvoljeno vreme, vozač dobija dnevnu parking kartu, koja važi 24 sata i mora se platiti u roku od 20 dana uz mogućnost popusta od 50% na kaznu.

Beograd raspolaže sa 16 javnih parkirališta sa ukupnim kapacitetom od 4.600 mesta i osam garaža koje mogu primiti 2.800 vozila. Cene se razlikuju u zavisnosti od lokacije i kreću se od 45 do 150 dinara po satu. 

Poštovanje pravila i unapred planiranje olakšaće parkiranje u Beogradu i učiniti boravak prijatnijim i bez stresa.

Pravilno parkiranje i vrste parkiranja

Zaustavljanje vozila podrazumeva svaki prekid kretanja vozila na putu koji traje do tri minuta, pri čemu vozač ostaje u vozilu. 

Parkiranje se definiše kao prekid kretanja duži od tri minuta ili situacija kada vozač napusti vozilo, bez obzira na trajanje. Ključna razlika između ova dva pojma je u trajanju i prisustvu vozača.

Vozač je dužan da prilikom zaustavljanja ili parkiranja poštuje propise kako bi se izbeglo ugrožavanje drugih učesnika u saobraćaju ili ometanje normalnog toka saobraćaja. Vozila parkirana na kolovozu moraju noću ili u uslovima smanjene vidljivosti imati uključena poziciona svetla

Podzemna garažaNa javnom putu obavezno je korišćenje migavaca tokom zaustavljanja ili parkiranja.

Na ulicama van naselja, parkiranje se mora obavljati van kolovoza, kada god je to moguće. 

U naselju, vozilo se parkira uz desnu ivicu kolovoza, dok se u jednosmernim ulicama može parkirati i uz levu ivicu. U slučaju parkiranja na uzbrdici, prednje točkove treba okrenuti ka sredini kolovoza, dok se na nizbrdici točkovi zaokreću ka desnoj ivici kako bi se vozilo dodatno osiguralo.

Parkiranje je zabranjeno na mestima koja ugrožavaju bezbednost ili ometaju saobraćaj, uključujući pešačke prelaze, raskrsnice, pružne prelaze, biciklističke staze i tramvajske šine. Takođe, nije dozvoljeno parkiranje na trotoarima, osim na mestima gde je to posebno označeno.

Pravilno parkiranje zahteva pažnju i veštinu, posebno pri paralelnom parkiranju unazad. Ključno je obezbediti vozilo povlačenjem ručne kočnice i zaključavanjem. Vozači početnici trebaju posebnu pažnju posvetiti vežbanju parkiranja, jer ono zahteva preciznost i pridržavanje pravilima saobraćaja. Poštovanje ovih smernica doprinosi bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.

Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da ste saznali nešto novo kada je u pitanju parkiranje. Za još interesantnog sadržaja, pratite autonadlanu.com!

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password